22 Jul 2011

По стъпките на срама

Локо София са на път да отнемат титлата "евроидиот" от Левски

26 септември 1989 година... Дата, която безспорно ще се помни дълго, а можи би и завинаги, защото на този ден е лепнато едно от най-срамните петна на българския футбол.
Антверпен – Левски... Минутата е 89-та, а резултатът 1:3 за гостите от България. Хилядите на "Дюрне" започват да се отправят към изходите на стадиона. Смълчани, с наведени глави. Опитват се да приемат факта, че любимците им са аут от УЕФА. Мачът обаче все още не е свършил. Пет минути по-късно белгийските запалянковци са в екстаз. Те не могат да повярват на очите си. Чудото се е случило. С човек по-малко на терена, в даденото от съдията продължение домакините отбелязват 3 гола и изхвърлят българите от турнира. 4:3! На другия ден, именно заради този емблематичен мач европейските медии лепват на тима от "Герена" определението „евроидиоти“... Етикет, който тегне и до днес над тях, а те системно правят и
невъзможното, за да не го опровергават...
Вчера обаче сините замалко да "сдадат" лидерската позиция в класацията "Счупен глупомер" на Локо София, като железничарите само за 90 минути бяха на път да откраднат от колегите си репутацията, която те градят с години. Щяха да го направят на Националния стадион "Васил Левски". Там, където пред едни са прекланяли глава редица европейски колоси, включително действащи шампиони, а други са сърбали попарата на Ференцварош, Копенхаген и Люцерн...
Сега думата обаче е за червено-черните, които изтеглиха жребии-мечта. Скромен отбор, с едно единствено участие в евротурнирите. Металург Скопие. В първия мач Локо достигна до незадоволителното 0:0... Типично по български, железничарите набедиха за виновник съдията... Отменен гол, гостуване, положения... Нейсе, намерихме някакво оправдание за пропуснатата победа.
След изиграването на втория двубой, везните се наклониха в съвсем друга посока. Подопечните на Николай Гигов излязоха високомерно и със самочувствие сякаш не са рекли, не са спечелили трофея. Не е ясно каква е била програмата на главния съдия на мача в близките дни, но и той явно "живееше" с мисълта за успеха на Локо. Друго логично обяснение за отсъждането на тези две дузпи и за цялостното отношение към домакините, няма. Особено грозна бе картината пред втората част, по време на която на моменти ни се струваше, че самият рефер ще ритне кълбото във вратата на македонците.
Странно защо този пич толкова много приличаше на онзи пиян руснак, който пусна гола от засада на Бабангида срещу Динамо Букурещ... Гриша Ганчев не е сам...
И така Локо продължи. Браво! Мнозина може би са готови да ги определят за герои, заради начина, по който стигнаха до успеха. Не! Подобни победи по никакъв начин не помагат на футбола ни. Напротив. Ясно е, че железничарите съвсем скоро ще приключат с евроодисеята си и никой няма да си спомня за тях. Зад себе си обаче ще оставят начина, по който са отстранили Металург, а той е срамен.