1 Jun 2011

Две титли, три купи и 10 изпаднали

Какво направиха българите в чужбина през този сезон?




Англия

Димитър Бербатов Манчестър Юн 32 мача, 20 гола

Като тегли чертата, Димитър Бербатов може да каже, че е направил добър сезон. Дори много добър. Но у него ще остане горчилката, че не игра на финала в Шампионската лига. А вероятно мачът на "Уембли" бе последният му шанс да стори това. Митко дори не си взе медала от ШЛ, но пък с право може да се гордее със "Златната обувка" за голмайстор на Висшата лига (поделена с Карлос Тевес), макар да му откраднаха един гол. Никой българин не бе правил това досега в голямо първенство. Върхът на Бербо през сезона бе хеттрикът му срещу Ливърпул за 3:2 на 19 септември. После два месеца не се разписа, преди да мушне пет на Блекбърн за 7:1 на 27 ноември. В края на март пък добави още един хеттрик - за 5:0 над Бирмингам, което бе в основата и на обрата срещу Блекпул (3:2) с две попадения. Без него рекордната 19-а титла на Англия нямаше да е факт - Митко вкарваше, докато Рууни капризничеше, а Ернандес все още е само добро пожелание за бъдещето. С 20 попадения остана само на едно от рекорда си - 21 през 2005/06 в Бундеслигата, когато Мирослав Клозе му отне приза. По всичко личи, че Бербо си тръгва от "Олд Трафорд" през лятото противно на желанието си. С червените дяволи спечели пет трофея, след като до 2008-а имаше само два - Купата на България с ЦСКА и Купата на лигата с Тотнъм.

Мартин Петров Болтън 28 мача, 3 гола

Вече на 32, Марто може да не е свръхзвуков, но все още е класа. Дори за Болтън. Крилото изигра 28 мача за средняшкия тим, вкара 3 гола, като първият му бе срещу Манчестър Юнайтед. Ако върнем лентата назад, то само един от последните му 5 сезона (този в Сити, 2007/08) е бил по-добър - 34 мача, 5 гола. Само преди дни Марто каза, че може и да напусне Болтън, след като не игра в края на сезона. "Преживял съм доста по-тежки моменти", заяви Петров.

Стилян Петров Астън Вила 27 мача, 1 гол

Миналото лято нищо не предвещаваше колко тежка година чака Стилян Петров. Още в първия кръг вкара петия си гол за Астън Вила, оказал се единствен за сезона, при 3:0 над Уест Хем. Дни по-рано менторът му Мартин О`Нийл напусна клуба и след месец бе заменен от Жерар Улие - човека, който няма причина да обича българите. Стенли мина през труден период, два месеца не игра заради травма в коляното, но не се предаде. През февруари записа мач 150 във Висшата лига, а в края на годината може да направи 200 за Вила във всички турнири. Спечели задочната битка с Улие и все още е капитан на тима. Наскоро Лотар Матеус го определи за дясната му ръка в националния отбор.

Александър Тунчев Лестър 1 мач

След малко повече от месец Сашо ще навърши 30 години и най-вероятно хубавите мигове в кариерата му са приключили. За две години изигра само пет мача заради непрестанните контузии. В началото на май се завърна в игра за Лестър, чийто мениджър Свен-Йоран Ериксон все още не е решил дали да го задържи в отбора. Помощникът на шведа неотдавна обяви, че Тунчев ще трябва да играе на обезболяващи до края на кариерата си.

Радостин Кишишев Брайтън 32 мача

На 37 години Тинката получи реверанс от съдбата. След като изпадна два пъти в един сезон с Чарлтън и Лийдс, сега спечели промоция в Чемпиъншип с Брайтън. Игра в 32 мача, в 21 от тях бе титуляр, което си е постижение за ветеран.

Германия

Илиян Мицански Кайзерслаутерн 10 мача, 1 гол

Някъде по това време миналата година Илиян Мицански бе голмайстор на полския Заглембе, за него наддаваха френски и немски клубове, а той питаше публично Станимир Стоилов защо не е национал. Година по-късно нападателят е твърда резерва в Кайзерслаутерн, като за цяла пролет е изиграл едва 10 минути в Бундеслигата. Претърпя няколко контузии, заради които така и не влезе във форма. За лаутерите изигра общо 13 мача (10 за първенство, 1 за купа, 2 в дублиращия тим), като вкара само на Щутгарт (3:3). А началото бе толкова обещаващо - гол с пета за 1:0 над Ливърпул в контрола.

Валери Домовчийски Херта 20 мача, 5 гола

Домо направи прекрасна есен и трагична пролет. Почна сезона с 5 гола в 13 мача, което бе най-силният му период, откакто напусна Левски. После формата му рязко спадна, бе пратен в дублиращия тим и за цяла пролет записа 112 минути във Втора Бундеслига без гол. Сега е сложен в трансферната листа и при първа оферта Херта ще го продаде. Кандидати са Дуисбург и Борусия Мьонхенгладбах.

Асен Караславов Гройтер Фюрт 17 мача, 1 гол

Пропусна три месеца от сезона заради контузия и се превърна в резерва в Гройтер Фюрт. Записа 17 мача, вкара 1 гол, а тимът му пак не успя да влезе в елита.

Галин Иванов Арминия 8 мача

Авантюрата му трая само пет месеца. Нападателят игра само в три пълни мача и най-вероятно се прибира в България.

Италия

Валери Божинов Парма 31 мача, 3 гола

Едва 3 гола за нападател с претенциите на Валери не е добър атестат, дори в компанията на Ернан Креспо и Амаури. Вкара в първия (на Бреша) и последния кръг (на Каляри), бе точен и срещу Сампдория, но шест месеца не можеше да опъне мрежата. Около всеки трансферен прозорец около него се шуми, но по всичко личи, че талантът му никога няма да блесне и Божинов вече е достигнал тавана си.
За още едно наше момче се заговори в Италия. През януари синът на волейболната легенда Асен Гълъбинов - Андрей, премина от Лумедзане в Ливорно. В града на комунистите все още му предстои адаптация, тази пролет игра само в 3 мача в Серия Б. Друг талант - Марио Кирев, пък отново търка пейката на Ювентус и пази само за дублиращия тим. За него се чу само покрай пропадналия му трансфер в Дания.

Холандия

Николай Михайлов 31 мача

Само титлата в Ередивизие не стигна на Николай Михайлов, за да нарече този сезон перфектен. Възползва се от шанса си през лятото и измести под рамката на Твенте ветерана Сандер Бошкер. Пази в 31 мача в Ередивизие, бе титуляр и в Шампионската лига, и после в Лига Европа. Твенте взе Купата на Холандия без негова помощ, но на всички вече е ясно - Михайлов е вратар с бъдеще.

Станислав Манолев ПСВ 21 мача, 0 гола

Хвален и оплюван едновременно, Станислав Манолев бе константна величина в ПСВ Айндховен, стига да бе здрав. Често се увлича в атака, направи куп асистенции, но оголваше зоната си. Говори си, че към него има интерес от английски и италиански клубове. Твърде вероятно е да не поднови договора си с ПСВ, тъй като иска по-висока заплата, а клубът е в тежка финансова криза.

Турция

Димитър Иванков 28 мача


Бурсаспор нямаше сили да се бори за титлата и този сезон, но никой не очакваше от Иванков и компания нов подвиг. Този сезон Митко не се разписа за пръв път, откакто е в чужбина, но пък най-накрая усети магията на Шампионската лига.

Ивелин Попов Газиантепспор 28 мача, 3 гола

Газиантеп плати за Попето 1,8 млн. евро и едва ли съжалява за това. Вероятно не е далеч моментът, когато Ивелин ще премине в по-голям клуб - дали от Истанбул, дали в Западна Европа. Българинът бе в основата на силните игри на Газиантеп, който завърши 4-ти и се завръща в Европа след 8 години пауза, игра и на полуфинал за Купата на Турция.
Други трима българи едва ли искат да си спомнят изминалия сезон. ЕМИЛ АНГЕЛОВ записа 21 мача и вкара само 2 гола в първия си сезон за Карабюкспор. Стана титуляр едва в края на сезона. Левскарите НИКОЛАЙ ДИМИТРОВ (23 мача/2 гола) и ГЕОРГИ СЪРМОВ (16 мача/без гол) пък изпаднаха с Касъмпаша, като рядко бяха в стартовия състав.

Израел


С 10 минути игра за Борусия Дортмунд Димитър Рангелов получи златен медал от Бундеслигата. Това вероятно е най-хубавият му миг през сезона. Мястото му в тима на Юрген Клоп изстина и бе пратен в Макаби Тел Авив. Там вкара 2 гола в 22 мача и макар единият да бе в дербито срещу Апоел, това бе твърде малко. Пак си смени мениджъра и пак си търси нов клуб.

ДИМИТЪР МАКРИЕВ направи най-слабия си сезон в Израел (9 гола в 28 мача за Ашдод), но пък най-накрая си уреди трансфер. Таранът се разбра с руския Криля Советов след 4-месечна сага. Вторият престой на ДИМИТЪР ТЕЛКИЙСКИ и ЕЛИН ТОПУЗАКОВ в Апоел Рамат Ган бе обречен от самото начало. Тимът започна сезона с пасив от точки и не се отлепи от последно място до края. Мечо вкара 5 гола в 22 мача, Топчо - 2 в 25, а сега и двамата търсят къде да завършат кариерата си. Трима наши подсилиха Бней Шахнин през зимата и му помогнаха да се остане в елита. КОСТАДИН ХАЗУРОВ бе с най-голям принос - 4 гола в 18 мача, ДАНАИЛ МИТЕВ (7/0) и АТАНАС БОРНОСУЗОВ (8/0) само допълват статистиката.

Русия


БЛАГОЙ ГЕОРГИЕВ (9 мача, 1 гол) влезе в историята на Терек с първия гол на новия стадион, но очевидно не му се играе повече за чеченския тим, нищо че треньор му е Рууд Гулит. Дори се скара с холандеца, тъй като предпочиташе да пости по Великден и това му коства титулярното място за месец. Опита да си уреди трансфер в Динамо Москва, но не успя. Сега се ослушва за Бешикташ.
ЧАВДАР ЯНКОВ май най-накрая си намери отбор. Олег Протасов го взе под наем от Металург Донецк миналата есен и го хареса. 11 мача и 2 гола по-късно Чак реши да остане край Дон, а тази пролет игра в 8 двубоя.
"Без болгара нет Амкара", скандират феновете в Перм от години. Сега Мартин Кушев вече го няма, но пък ГЕОРГИ ПЕЕВ (11 мача/1 гол) и ЗАХАРИ СИРАКОВ (10 мача/1 гол) все още го дърпат напред. Двамата останаха в Амкар в най-трудните зимни месеци, когато лицензът висеше на косъм. Не е трудно да се предположи, че те ще влязат в залата на клубната слава.
По-различна е ситуацията с ИВАН СТОЯНОВ и ИВАН ИВАНОВ. Техният Алания изпадна от елита и сега се бори за промоция обратно. И докато племенникът на Лечков чат-пат се появява в игра, то за бранителя няма бъдеще във Владикавказ - тази пролет не помириса терен и сега си търси нов клуб.

Украйна, Висша лига

Тъжен сезон изпраща ВЕЛИЗАР ДИМИТРОВ. Започна го контузен, после Николай Костов напусна Металург Донецк. Вили се завърна в игра през октомври, след което изигра 12 мача, без да отбележи гол. Смениха се още двама треньори, а Металург креташе в средата на таблицата. В Украйна рита и АЛЕКСАНДЪР МЛАДЕНОВ. Взет да помогне в борбата за оцеляване, бившият капитан на младежките национали се контузи още преди старта, после записа едва 67 минути в 3 мача.

Румъния, Лига 1

На север от Дунав сезона започнаха рекорден брой българи - осем, но завършиха само 4. Първо си тръгнаха от Астра Георги Какалов и Атанас Борносузов, като първият дори не записа мач. Кризата в Университатя Крайова пък принуди Емил Гъргоров и ВАЛЕНТИН ИЛИЕВ да разтрогнат договорите си, но бранителят все пак остана на север от Дунав. За зла участ се контузи и дебютира с екипа на Стяуа едва през април и записа общо 4 мача. Вальо завърши кампанията с купа, макар да игра само няколко минутки при 2:1 над Динамо Букурещ на финала.
Всъщност отборите и на четиримата българи в Лига 1 се класираха за Лига Европа. Васлуй пак се бореше за титлата почти до края, но остана трети. ЖИВКО МИЛАНОВ (30 мача/без гол) и СТАНИСЛАВ ГЕНЧЕВ (27 мача/без гол) бяха твърди титуляри, играха на няколко поста в отбрана и средата на терена. Без тях успехите на Васлуй биха били немислими. Павел Виданов пък игра в едва 6 мача (без гол) за Рапид и скоропостижно се прибира в ЦСКА.

Полша, Екстракласа

Цветан Генков 13 мача/6 гола

Ако има играч, който може да нарече пролетта си перфектна, то това е Цветан Генков. Висла го взе от Динамо Москва през февруари и след малко време за адаптация нападателят се отплати подобаващо с голове в решителни мачове. Цецо стана вторият българин - шампион на Полша, след Радостин Станев и върна добрата репутация на българския футбол в тази страна.

Кипър, Първа дивизия


СТАНИСЛАВ АНГЕЛОВ започна сезона в Стяуа, където стана любимец на феновете, но не и на боса Джиджи Бекали. Изигра едва 3 мача за първенство, по-често риташе в Лига Европа, като именно той вкара решителната дузпа за влизането в групите при победата над Грасхопърс. През зимата по навик напусна клуба си със скандал, за да се събере с Мъри Стоилов в Анортозис. На Острова от Афродита вкара 2 гола в 15 мача и пак запушваше дупки всякакви. И на 32 е безценен с универсалността си.
И ГЕОРГИ ПЕТКОВ не е чужд на скандалите. След мъчителната раздяла с Левски избра да отиде в кипърския средняк Еносис. В тима от Паралимни игра само в 8 мача, като един червен картон му изяде титулярното място преди плейофите.

Заб.: Статистиката е само за съответното първенство.

Захари НЕДЕЛЧЕВ, Тема Спорт

No comments:

Post a Comment