От 1 май Германия и Австрия отвориха трудовия си пазар за граждани на осемте централно и източноевропейски държави, присъединили се към Европейския съюз през 2004 г., предаде ДПА. От либерализацията засега са изключени българи и румънци, чиито страни се присъединиха към ЕС три години по-късно. Двете страни са сред последните от ЕС, които допускат на територията си да работят източноевропейци, без да име е необходима специално разрешително.
Отварянето на пазара означава, че гражданите на Естония, Латвия, Литва, Полша, Словакия, Словения, Чехия и Унгария са свободни да търсят работа в Германия и Австрия.
В резултат на новото законодателство в Германия се очаква да пристигат по около 100 000 имигранти годишно, в което правителството вижда възможност да покрие острите нужди от квалифицирана работна ръка. Германските министри на финансите и на труда обявиха, че затягат контрола върху лицата, работещи на черно и подбиващи заплащането на местните работници, във връзка с отварянето на пазара на труда.
"Ще засилим контрола, особено в областта на строителството, почистването на сгради, медицинското обслужване и производството и предлагането на храни", категоричен е министърът на труда и социалните грижи Урсула фон дер Лайен в интервю за неделния вестник "Билд ам Зонтаг".
От своя страна финансовият министър Волфганг Шойбле обещава повече контрольори.
"Тази година са създадени 150 допълнителни работни места за контрольори на черния пазар на труда, а за 2012 и 2013 г. планираме да разкрием по 100 допълнителни места годишно", казва той пред същия вестник.
Либерализацията на пазара на труда особено в Германия предизвика вълна от коментари и опасения какво очаква вълната от пришълци, търсещи препитание.
"Какво ги очаква там? Неквалифициран сезонен труд и непризнаване на дипломи. Стандартизирани писма за кандидатстване за работа и интервюта на чужд език. Съмнителни посреднически агенции и мафиоти, търгуващи с хора", коментира "Дойче Веле".
No comments:
Post a Comment